تا چه حدبازی کانتراستریک را می شناسید؟

کانتراستریک که گاهی به اختصار (CS) خوانده می شود یک بازی تاکتیکی اول شخص به صورت Shooter می باشد که توسط شرکت VALVE که از نسخه تصحیح شده  mineh Gooseman و lee & Jess Cliffe  نشات گرفته ساخته شده است.این بازی امروزه نسبت به نسخه اولیه بسیار گسترش یافته و شامل نسخه های متفاوتی می باشد:

counter strike

coundition zero

counter strike source

و….


شیوه بازی کانتراستریک به این صورت می باشد که تیم پلیس ها  counter terrorists در مقابل تیم تروریست  terrorists طی یک راند Round  با وقت و زمان تعیین شده که قابل تنظیم است قرار می گیرد.هر راند Round با تکمیل ماموریت به پایان می رسد .

هر تیمی تلاش میکند که ماموریت را خود را کامل کرده تا برنده راند شود.هر راند به طور همزمان برای هر دو تیم آغاز می شود.هر تیم 4 شخصیت با ظاهر و لباس های متفاوت دارد و هر بازیکن میتواند متناسب با سلیقه خود یکی از شخصیت ها را انتخاب نماید ودر طول بازی با این شخصیت در بازی شناخته می شود.


هر بازیکن مدت زمان کوتاهی قبل از شروع بازی وقت دارد تا تجهیزات و سلاح مورد نیاز خود را خریداری نماید در این مدت کوتاه بازیکن قادر به انجام هیچ عملی همچون حرکت کردن وتیر اندازی و….  به جز خرید کردن نیست ،به  این مدت زمان Freeze time  گفته می شود.به محض اتمام این زمان بازی شروع می شود.

امکان خرید هم فقط در ابتدای هر روند و در منطقه خرید امکان پذیر میباشد.

منطقه خرید محدوده ای است که یک سبد سبز رنگ در گوشه سمت چپ وسط صفحه نمایش نمایان است و با خارج شدن از این منطقه ویا گذشتن 90 ثانیه از بازی دیگر امکان خرید از بین می رود.پس از پایان هر راند Round بازیکنانی که زنده مانده ند میتوانند تجهیزات و اسلحه خود راتقویت نمایند.

برای برنده شدن در هر راند Round پولی به حساب بازیکن واریز میگردد که با آن میتواند تجهیزات خرید نماید.جوایز شامل:گرفتن راند Round ، کشتن دشمن ، نجات گروگان ها (برای گروه پلیس ها) ، خنثی کردن بمب (برای گروه پلیس ها ) ، بمب گذاری (برای گروه تروریست).

بازی شامل صفحه امتیازات نیز می باشد و هر بازیکن می تواند تعداد امتیازات تیم خود،تعداددفعاتی که حریفان را کشته ، تعداد دفعاتی که توسط حریفان کشته شده ،نام خود ،پینگ بازی برحسب میلی ثانیه ، بازیکنان مرده و بازیکنان VIP (در نقشه هایی با موضوع ترور) و بازیکنی که حامل بمب است را از این صفحه مشاهده نماید.

اطلاعات سایرین برای همه بازیکنان مخفی است تا زمانی که کشته شوند و به عنوان تماشاگر بازی دیگران را تماشا نمایند زیرا این اطلاعات میتواند بسیار مهم و حیاتی باشد و در روند بازی تاثیر گذار است.

حالت ها و اسکریپت ها

برای بازی کانتراستریک حالت های مختلفی برنامه نویسی شده .به عنوان مثال در برخی حالت ها میتوان به هر دو طرف بازیکن اضافه نمود.برخی حالت های اضافه شده به بازی قدرت مانور و انعطاف پذیری بیشتری به این بازی داده است به عنوان مثال حالت زامبی که در آن به جنگ با مردگانی که از خاک سر بیرون آورده اند به مبارزه پرداخته میشود ویا حال deadmatch که دیگر از تیم خبری نیست و هر کس باید به فکر جان خود باشد و با دیگران بجنگد و…..

در برخی حالات موجود به بازیکن اجازه داده میشود تا شخصیت مورد نظر خود را طراحی نماید و یا نقشه ورد نظر خود را طراحی نماید و یا شکل و صدای اسلحه ها را تغییر دهد.

کد های تقلب

همان طور که برای بازی حالت های مختلف برنامه نویسی شده کدهای تقلبی نیز وجود دارد که یک سری از محدودیت ها را از بازی بر داشته و خود موجب پیدایش حالت های جدیدی در بازی می شودبه چند نمونه از معروفترین سری کدها به صورت کلی میپردازیم:

1.wall hackes :که با زدن این سری از کدهای تقلب امکان عبور از دیوار ها برای بازیکنان میسر میگردد.

2.Speed hacks  : که با زدن این سری از کد های تقلب امکان اضافه کردن سرعت بازیکنان فراهم میگردد.

3.Recoil hacks :این کد لگد اسلحه ها را حذف نموده و امکان هدف گیری دقیق تری را فراهم مینماید

4.Aimboss :این کد نشنه گر اسلحه را به صورت اتوماتیک بر روی دشمن قفل می نماید در صورتی که حریفتان از این کد استفاده نماید به محض رویت ، شما یک فرد مرده محسوب می گردید.

5.Barrel hacks : این سری از کد ها محل دشمنان را به صورت یک خط رنگی در بالای سرشان به شما نشان می دهد و در صورت اختفا محلشان به راحتی قابل شناسایی است.

6.Anti flash : این کد برق نارنجک فلش و یا دود ناشی از نارنجک دود زا و یا آتش نارنجک آتش زا را بی اثر می نماید.

کانتراستریک برای اولین بار در تاریخ 24 مارچ 19999 بر روی سایتهای اینترنتی معرفی شدو در طی دو هفته 10.0000 (ده هزار) بازدید کننده کسب نمود که در زمان خود یک رکورد محسوب می شد.طی استقبال از این بازی سازندگان آن ترقیب به ساخت نسخه های تکمیلی آن شدند و این چنین بود که کانتربه اولین بازی تحت شبکه با محبوبیت جهانی تبدیل گردید.حتی از سریالی با این نام نیز از شبکه های آمریکا به مدت چند سال پخش می شد.

نسخه های بعدی کانتراستریک:

1 نوامبر 2000 کانتراستریک ورژن 1.0

13 مارچ 2001 کانتراستریک ورژن 1.1

12 سپتامبر 2001 کانتراستریک نسخه ورژن 1.3

24 آپریل 2002 کانتراستریک ورژن 1.4

12 ژوئن 2002 کانتراستریک ورژن 1.5

15 سپتامبر 2003 کانتراستریک ورژن 1.6

به بازار عرضه گردید که نسخه آخر یعنی 1.6 باوجود آمدن نسخه های جدید تری همچون Source و Day of defeat از همین شرکت سازنده همچنان محبوب ترین سری این بازی می باشد.

گرداوری شده توسط:Ronin

همچنین ببینید

animation

انیمیشن کوتاه de dust 2

در این انیمیشن 9 دقیقه ای شما یک سری مشکلات و گرفتاری هایی که همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *